Round Eight 2020 – Best & Fairest votes

The round eight Best & Fairest votes have been counted and finalised. Please note that round five was a washout round for all CRRL Cup and Katrina Fanning Shield games, as was round six of the U18 Girls competition, so there are no votes for any those games. Included below are the votes from each round eight game (round nine for U18 Girls), as well as the accumulative overall leaderboards.

Blumers Lawyers CRRL Cup First Grade

Queanbeyan Blues v Raiders Under 20’s, Saturday 12 September, Seiffert Oval

Jordan WILLIAMS Raiders Under 20’s – 3

Caleb ESERA Raiders Under 20’s – 2

Aidan WOODS Queanbeyan Blues – 1

 

Gungahlin Bulls v Woden Valley Rams, Saturday 12 September, Gungahlin Enclosed Oval

Jedidiah SIMBIKEN Gungahlin Bulls – 3

Lazarus VAALEPU Woden Valley Rams – 2

Rourke O’SULLIVAN Gungahlin Bulls – 1

 

Overall Leaderboard

Tre HOLTEN-WILLIAMS Gungahlin Bulls 9 (ineligible)

Mitchel SOUTER Raiders Under 20’s 8

Jordan WILLIAMS Raiders Under 20’s 7

 

Blumers Lawyers CRRL Cup Reserve Grade

Queanbeyan Blues v UC Stars, Saturday 12 September, Seiffert Oval

Liuaki AHOSIVI Queanbeyan Blues – 3

Jonathan IEROME MOSE UC Stars – 2

Dwayne CAMPESE Queanbeyan Blues – 1

 

Gungahlin Bulls v Woden Valley Rams, Saturday 12 September, Gungahlin Enclosed Oval

Jesse TAWS Woden Valley Rams – 3

Luke ELLIS Woden Valley Rams – 2

Ryan LEAN Gungahlin Bulls – 1

 

Overall Leaderboard

Jonathan IEROME MOSE UC Stars 15

Jesse TAWS Woden Valley Rams 12

Samiuela TAHOLO Queanbeyan Blues 6

 

Specsavers CRRL Cup Ladies League Tag

Queanbeyan Blues v UC Stars, Saturday 12 September, Seiffert Oval

Kimberley GRANT Queanbeyan Blues – 3

Taylor GIGGINS UC Stars – 2

Rachel MORAN UC Stars – 1

 

Gungahlin Bulls v Woden Valley Rams, Saturday 12 September, Gungahlin Enclosed Oval

Madeleine ORR Gungahlin Bulls – 3

Caitlin TURNBULL Gungahlin Bulls – 2

Jennifer FAHEY Woden Valley Rams – 1

 

Overall Leaderboard

Caitlin TURNBULL Gungahlin Bulls 8

Kimberley GRANT Queanbeyan Blues 6

Belinda CHAPLIN Gungahlin Bulls 5

Jacinta WILLIAMS Queanbeyan Blues 5

Tammy POVEY Woden Valley Rams 5

Maria POSANTZIS Woden Valley Rams 5

 

Specsavers Katrina Fanning Shield

Queanbeyan Blues v Tuggeranong Buffaloes, Saturday 12 September, Seiffert Oval

Payge-Louise CONDON Queanbeyan Blues – 3

Alanna BROOKS Queanbeyan Blues – 2

Madeline BURTON Tuggeranong Buffaloes – 1

 

West Belconnen v Bushpies, Saturday 12 September, Gungahlin Enclosed Oval

Nirada PHONSAYA Bushpies – 3

Taylah FROST Bushpies – 2

Jana TEIVONEN Bushpies – 1

 

Overall Leaderboard

Nirvana NGAN-WOO Bushpies 11

Payge-Louise CONDON 9

Kasey DRAGISIC Queanbeyan Blues 8

 

Blumers Lawyers George Tooke Shield Open Men’s

Gunning Roos v Bungendore Tigers, Saturday 12 September, Gunning Showground

Alexander RODHAM Bungendore Tigers – 3

Liam GRAME Gunning Roos – 2

Brent NEIL Bungendore Tigers – 1

 

Gordon Highlanders v Burrangong Bears, Sunday 13 September, North Park

Note: No points as Burrangong Bears forfeit against Gordon Highlanders

 

Overall Leaderboard

Robert SHEFFIELD Bungendore Tigers 10

Jack BRAMLEY Bungendore Tigers 8

Scott BOUGHTON Gordon Highlanders 8

Alexander RODHAM Bungendore Tigers 8

 

Specsavers GTS Ladies League Tag

Gunning Rooettes v Bungendore Tigerettes #1, Saturday 12 September, Gunning Showground

Molly NELSON Bungendore Tigerettes #1 – 3

Megan BAYLEY Gunning Rooettes – 2

Jessica O’ROURKE Bungendore Tigerettes #1 – 1

 

Bungendore Tigerettes #2 v Burrangong Bears, Sunday 13 September, North Park

Annicka PICKER Burrangong Bears – 3

Krystal COKER Burrangong Bears – 2

Tracey KOCMAR Bungendore Tigerettes #2 – 1

 

Overall Leaderboard

Annika PICKER Burrangong Bears 13

Jessica O’ROURKE Bungendore Tigerettes #1 8

Kristie MCKENNA Gunning Rooettes 6

Krystal COKER Burrangong Bears 6

Megan BAYLEY Gunning Rooettes 6

 

Under 18 Girls

Gungahlin Bulls v Cooma Colts, Friday 11 Septmeber, Nicholls International

Zali WAIHAPE-ANDREWS Gungahlin Bulls – 3

Amelia KIRIUI Gungahlin Bulls – 2

Taylah MAURIER Cooma Colts – 1

 

Goulburn Stockmen v Yass Magpies, Friday 11 September, Goulburn Workers Arena

Krystal BLACKWELL Goulburn Stockmen – 3

Jaxon BLACKHALL Yass Magpies – 2

Madyson TOOTH Goulburn Stockmen – 1

 

Overall Leaderboard 

Krystal BLACKWELL Goulburn Stockmen 17

Zali WAIHAPE-ANDREWS Gungahlin Bulls 12

Maddie DODSON Goulburn Stockmen 10

CRRL SPONSORS