Round seven 2020 – Best & Fairest Votes

The round seven Best & Fairest votes have been counted and finalised. Please note that round five was a washout round for all CRRL Cup and Katrina Fanning Shield games, as was round six of the U18 Girls competition, so there are no votes for any those games. Included below are the votes from each round seven game (round eight for U18 Girls), as well as the accumulative overall leaderboards.

Blumers Lawyers CRRL Cup First Grade

Woden Valley Rams v Raiders Under 20’s, Saturday 5 September, Phillip Oval 

Mitchel SOUTER Raiders Under 20’s – 3

Caleb ESERA Raiders Under 20’s – 2

Lazarus VAALEPU Woden Valley Rams – 1

 

Queanbeyan Blues v Gungahlin Bulls, Saturday 5 September, Seiffert Oval 

Tre HOLTEN-WILLIAMS Gungahlin Bulls – 3

Connor WILLIAMS Gungahlin Bulls – 2

Jedidiah SIMBIKEN Gungahlin Bulls – 1

 

Overall Leaderboard

Tre HOLTEN-WILLIAMS Gungahlin Bulls 9

Mitchel SOUTER Raiders Under 20’s 8

Silafono TITIUTI Raiders Under 20’s 6

 

Blumers Lawyers CRRL Cup Reserve Grade

Woden Valley Rams v UC Stars, Saturday 5 September, Phillip Oval 

Jonathan IEROME MOSE UC Stars – 3

Jerome MOSE UC Stars – 2

Gideon AFEMUI Woden Valley Rams – 1

 

Queanbeyan Blues v Gungahlin Bulls, Saturday 5 September, Seiffert Oval

Luke JONES Queanbeyan Blues – 3

Hayden BRADLEY Queanbeyan Blues – 2

Wayne SLOANE Gungahlin Bulls – 1

 

Overall Leaderboard

Jonathan IEROME MOSE UC Stars 13

Jesse TAWS Woden Valley Rams 9

Samiuela TAHOLO Queanbeyan Blues 6

 

Specsavers CRRL Cup Ladies League Tag

Woden Valley Rams v UC Stars, Saturday 5 September, Phillip Oval

Maria POSANTZIS Woden Valley Rams – 3

Molly PHILPOT Woden Valley Rams – 2

Tammy POVEY Woden Valley Rams – 1

 

Queanbeyan Blues v Gungahlin Bulls, Saturday 5 September, Seiffert Oval 

Kasey DRAGISIC Queanbeyan Blues – 3

Teagan PATEMAN Gungahlin Bulls – 2

Carly HEYMAN Queanbeyan Blues – 1

 

Overall Leaderboard

Caitlin TURNBULL Gungahlin Bulls 6

Belinda CHAPLIN Gungahlin Bulls 5

Jacinta WILLIAMS Queanbeyan Blues 5

Tammy POVEY Woden Valley Rams 5

Maria POSANTZIS Woden Valley Rams 5

 

Specsavers Katrina Fanning Shield

Bushpies v Tuggeranong Buffaloes, Saturday 5 September, Phillip Oval

Jana TEIVONEN Bushpies – 3

Eilish WINBANK Bushpies – 2

Jessica STANLEY Tuggeranong Buffaloes – 1

 

Queanbeyan Blues v West Belconnen, Saturday 5 September, Seiffert Oval 

Kasey DRAGISIC Queanbeyan Blues – 3

Payge-Louise CONDON Queanbeyan Blues – 2

Kendall ELLIOTT West Belconnen – 1

 

Overall Leaderboard

Nirvana NGAN-WOO Bushpies 11

Kasey DRAGISIC Queanbeyan Blues 8

Samantha WOOD Queanbeyan Blues 7

 

Blumers Lawyers George Tooke Shield Open Men’s

Burrangong Bears v Bungendore Tigers, Saturday 5 September, Cranfield Oval

Robert SHEFFIELD Bungendore Tigers – 3

Alexander RODHAM Bungendore Tigers – 2

Sam INGRAM Burrangong Bears – 1

 

Gunning Roos v Gordon Highlanders, Saturday 5 September, Gunning Showground 

Thomas JOHNSON Gunning Roos – 3

Scott BOUGHTON Gordon Highlanders – 2

Nicolas DOUGLASS Gordon Highlanders – 1

 

Overall Leaderboard

Note: the Gordon Highlanders v Bungendore Tigers round 3 game was not been played due to grounds being closed.

Robert SHEFFIELD Bungendore Tigers 10

Jack BRAMLEY Bungendore Tigers 8

Scott BOUGHTON Gordon Highlanders 8

 

Specsavers GTS Ladies League Tag

Burrangong Bears v Bungendore Tigerettes #1, Saturday 5 September, Cranfield Oval

Aislinn REHWINKEL Bungendore Tigerettes #1 – 3

Sara LANG Burrangong Bears – 2

Ellen SHOOBERT Bungendore Tigerettes #1 – 1

 

Gunning Rooettes v Bungendore Tigerettes #2, Saturday 5 Septmeber, Gunning Showground

Tara MCGRATH-WEST Gunning Rooettes – 3

Megan BAYLEY Gunning Rooettes – 2

Jessica COOPER Bungendore Tigerettes #2 – 1

 

Overall Leaderboard

Annicka PICKER Burrangong Bears 10

Jessica O’ROURKE Bungendore Tigerettes #1 7

Kristie MCKENNA Gunning Rooettes 6

 

Under 18 Girls

Queanbeyan Kangaroos v Goulburn Stockmen, Friday 4 September, Freebody Oval

Maddie DODSON Goulburn Stockmen – 3

Krystal BLACKWELL Goulburn Stockmen – 2

Cassius DELAMERE Queanbeyan Kangaroos – 1

 

Cooma Colts v Yass Magpies, Friday 4 September, Freebody Oval

Tikirah-Ann DOUGLAS Yass Magpies – 3

Klaudia OSZTRENKOVICS Yass Magpies – 2

Ruby BARNES Cooma Colts – 1

 

Overall Leaderboard

Note: no points for Cooma v Bulls round four game due to forfeit.

Krystal BLACKWELL Goulburn Stockmen 14

Maddie DODSON Goulburn Stockmen 10

Zali WAIHAPE-ANDREWS Gungahlin Bulls 9

 

CRRL SPONSORS