Round six 2020 – Best & Fairest Votes

The round six Best & Fairest votes have been counted and finalised. Please note that round five was a washout round for all CRRL Cup and Katrina Fanning Shield games, as was round six of the U18 Girls competition, so there are no votes for any those games. Included below are the votes from each round six game (round seven for U18 Girls), as well as the accumulative overall leaderboards.

 

Blumers Lawyers CRRL Cup First Grade

Gungahlin Bulls v Raiders Under 20’s, Saturday 29 August, Raiders Belconnen 

Tre HOLTEN-WILLIAMS Gungahlin Bulls – 3

Rourke O’SULLIVAN Gungahlin Bulls – 2

Manase KAHO Raiders Under 20’s – 1

 

Woden Valley Rams v Queanbeyan Blues, Sunday 30 August, Phillip Oval

Brayden ROBERTSON Woden Valley Rams – 3

Lazarus VAALEPU Woden Valley Rams – 2

Lachlan INGRAM Queanbeyan Blues – 1

 

Overall Leaderboard

Silafono TITIUTI Raiders Under 20’s 6

Tre HOLTEN-WILLIAMS Gungahlin Bulls 6

Mitchel SOUTER Raiders Under 20’s 5

Brayden ROBERTSON Woden Valley Rams 5

 

Blumers Lawyers CRRL Cup Reserve Grade

Gungahlin Bulls v UC Stars, Saturday 29 August, Raiders Belconnen

Aiden AGNEW UC Stars – 3

Matthew HATELY Gungahlin Bulls – 2

Jonathan IEROME MOSE UC Stars – 1

 

Woden Valley Rams v Queanbeyan Blues, Sunday 30 August, Phillip Oval

Samiuela TAHOLO Queanbeyan Blues – 3

Jesse TAWS Woden Valley Rams – 2

Nicholas GRANT Queanbeyan Blues – 1

 

Overall Leaderboard

Jonathan IEROME MOSE UC Stars 10

Jesse TAWS Woden Valley Rams 9

Samiuela TAHOLO Queanbeyan Blues 6

 

Specsavers CRRL Cup Ladies League Tag

Gungahlin Bulls v UC Stars, Saturday 29 August, Raiders Belconnen

Rachel GROCOTT Gungahlin Bulls – 3

Raen BRADEMANNE UC Stars – 2

Belinda CHAPLIN Gungahlin Bulls – 1

 

Woden Valley Rams v Queanbeyan Blues, Sunday 30 August, Phillip Oval

Kimberley GRANT Queanbeyan Blues – 3

Jacinta WILLIAMS Queanbeyan Blues – 2

Ruby ALEXANDER Queanbeyan Blues – 1

 

Overall Leaderboard

Caitlin TURNBULL Gungahlin Bulls 6

Belinda CHAPLIN Gungahlin Bulls 5

Jacinta WILLIAMS Queanbeyan Blues 5

Tammy POVEY Woden Valley Rams 4

 

Specsavers Katrina Fanning Shield

West Belconnen v Tuggeranong Buffaloes, Saturday 29 August, Raiders Belconnen

Jessica STANLEY Tuggeranong Buffaloes – 3

Karen LYONS Tuggeranong Buffaloes – 2

Kyree PARSONS West Belconnen – 1

 

Bushpies v Queanbeyan Blues, Sunday 30 August, Phillip Oval

Nirvana NGAN-WOO Bushpies – 3

Kasey DRAGISIC Queanbeyan Blues – 2

Payge-Louise CONDON Queanbeyan Blues – 1

 

Overall Leaderboard

Nirvana NGAN-WOO Bushpies 11

Samantha WOOD Queanbeyan Blues 7

Jacinta WILLIAMS Queanbeyan Blues 5

Kasey DRAGISIC Queanbeyan Blues 5

 

Blumers Lawyers George Tooke Shield Open Men’s

Gunning Roos v Burrangong Bears, Saturday 29 August, Boorowa Showground 

Bayley LOUGHHEAD Gunning Roos – 3

Aidan OAKLEY Gunning Roos – 2

Phillip INGRAM Burrangong Bears – 1

 

Bungendore Tigers v Gordon Highlanders, Saturday 29 August, Mick Sherd Oval 

Jason KOLBER Bungendore Tigers – 3

Mitchell SULLIVAN Bungendore Tigers – 2

Scott BOUGHTON Gordon Highlanders – 1

 

Overall Leaderboard

Note: the Gordon Highlanders v Bungendore Tigers round 3 game was not been played due to grounds being closed.

Jack BRAMLEY Bungendore Tigers 8

Robert SHEFFIELD Bungendore Tigers 7

Bayley LOUGHHEAD Gunning Roos 7

Angus MARSHALL Gordon Highlanders 6

Scott BOUGHTON Gordon Highlanders 6

 

Specsavers GTS Ladies League Tag

Gunning Rooettes v Burrangong Bears, Saturday 29 August, Boorowa Showground 

Annicka PICKER Burrangong Bears – 3

Kaitlyn BINK Gunning Rooettes – 2

Krystal COKER Burrangong Bears – 1

 

Bungendore Tigerettes #1 v Bungendore Tigerettes #2, Saturday 29 August, Mick Sherd Oval

Cassandra FISHER Bungendore Tigerettes #1 – 3

Jessica O’ROURKE Bungendore Tigerettes #1 – 2

Taryn ROBSON Bungendore Tigerettes #2 – 1

 

Overall Leaderboard

Annicka PICKER Burrangong Bears 10

Jessica O’ROURKE Bungendore Tigerettes #1 7

Kristie MCKENNA Gunning Rooettes 6

Brooke MCKENNA Gunning Rooettes 5

Isobel IFFLAND-MIHAICH Bungendore Tigerettes #1 5

 

Under 18 Girls

Gungahlin Bulls v Queanbeyan Kangaroos, Friday 28 August, Gungahlin Enclosed Oval 

Zali WAIHAPE-ANDREWS Gungahlin Bulls – 3

Kathryn NIKI Gungahlin Bulls – 2

Lawren SAGAUKAZ Queanbeyan Kangaroos – 1

 

Goulburn Stockmen v Cooma Colts, Friday 28 August, Seiffert Oval

Madyson TOOTH Goulburn Stockmen – 3

Krystal BLACKWELL Goulburn Stockmen – 2

Maddie DODSON Goulburn Stockmen – 1

 

Overall Leaderboard

Note: no points for Cooma v Bulls round four game due to forfeit.

Krystal BLACKWELL Goulburn Stockmen 12

Zali WAIHAPE-ANDREWS Gungahlin Bulls 9

Maddie DODSON Goulburn Stockmen 7

Madyson TOOTH Goulburn Stockmen 6

 

CRRL SPONSORS